stickyimage

Polskie Forum Płatności Zbliżeniowych i NFC 2012 już 27 września!

Czytaj więcej
http://www.nfcidea.pl/wp-content/uploads/2017/03/cryptotech-banner.jpghttp://www.nfcidea.pl/wp-content/uploads/2017/03/cryptotech-banner.jpghttp://www.nfcidea.pl/wp-content/uploads/2017/03/cryptotech-banner.jpghttp://www.nfcidea.pl/wp-content/uploads/2017/03/cryptotech-banner.jpghttp://www.nfcidea.pl/wp-content/uploads/2017/03/cryptotech-banner.jpg

Płatności

Głównym zastosowaniem NFC są płatności zbliżeniowe. W ich zakres wchodzą nie tylko transakcje dokonywane w sklepie czy kiosku ale także w automatach z biletami autobusowymi, na pociąg czy parkingowymi lub automatach samosprzedających. Płatności z użyciem telefonu są wygodne i szybkie. Wystarczy zbliżyć telefon do terminalu i wszystko wykonuje się automatycznie.

Telefon z NFC jest o tyle wygodnym sprzętem płatniczym, że dzięki zainstalowaniu aplikacji ma się pełną kontrolę nad wszystkimi swoimi kartami kredytowymi, debetowymi i kontami bankowymi czy internetowymi a także nad wszystkimi programami lojalnościowymi. Nie trzeba już przy sobie nosić kart z punktami ze stacji benzynowej, kawiarni, trzech różnych supermarketów, księgarni , siłowni, basenu itp. Wystarczy telefon z NFC a przy płatności punkty są naliczane do odpowiedniego programu lojalnościowego.

Płatności z NFC są także bezpieczne. Telefon cały czas pozostaje w naszym ręku – to my dokonujemy płatności, a dzięki prostocie użytkowania nie musimy nikomu go przekazywać. Nad bezpieczeństwem transakcji czuwa element bezpieczny (SE – Secure Element), który znajduje się w każdym telefonie z NFC. SE nawiązuje łączność z odbiornikiem z szyfruje dane, które są do niego wysyłane z telefonu.

Pieczę nad wszystkimi danymi, tj. historią transakcji, przesyłem danych pomiędzy bankiem, operatorem, sprzedawcą i klientem, szyfrowaniem danych, przechowywaniem danych ma TSM (Trusted System Manager – zaufany menadżer systemowy). TSM jest to najczęściej firma, która funkcjonuje jako pośrednik pomiędzy użytkownikiem telefonu, operatorem, bankiem i sprzedawcą usług. Funkcje TSM może także przejąć operator sieci komórkowej. Poza wymienionymi do zadań TSM należy aktywacja i dezaktywacja usług oraz zdalny dostęp i zarządzanie aplikacjami.

Telefon jednak można zgubić albo stracić. Co wtedy?

Mamy parę sposobów, żeby zagwarantować, żeby nikt niepowołany nie korzystał z naszych kont. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić to skontaktować się z bankiem lub operatorem, żeby jak najszybciej zablokować SE. Poza tym można ustawić potwierdzenie wszystkich płatności kodem PIN, lub, dla wygody, tylko płatności powyżej określonej kwoty (np. 20 lub 50 złotych).

Jeżeli chcemy umożliwić płatności NFC naszym dzieciom możemy dla bezpieczeństwa ustawić kontrolę rodzicielską – powiadomienie o dokonanych transakcjach na telefon rodzica, lub zatwierdzenie transakcji na wyższe kwoty przez rodzica za pomocą kodu PIN.

W Polsce znajduje się około 35,000 terminali PayPass, które są przygotowane na obsługę transakcji NFC. Potrzebną infrastrukturę ma już m.in. EMPiK, Shell, Rossmann,Żabka, Matras, Douglas, McDonald’s, Coffeeheaven, KolporterSmyk, czy Venezia. Do 2015 roku terminali NFC ma być 200,000. Zakupów przy użyciu telefonu można już dokonać w bardzo wielu miejscach. W niedalekiej przyszłości będzie można ich dokonać prawie wszędzie.